CY8C29466-24PVXI Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : CY8C29466-24PVXI
Manufacturer : Cypress Semiconductor Corp
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PSOC®1 CY8C29xxx
Contact Now
CY8C29466-24PVXI Specifications
Part Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3 V ~ 5.25 V
Data Converters A/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)